Çocukların Anne ve Baba ile uyumasında zarar var mıdır?

Çocukların Anne ve Baba ile uyumasında zarar var mıdır?
16 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 418 kez okundu.

Çocukların anne ve baba ile uyumasında zarar var mıdır?

“Ortak uyku” (co – sleeping) adlanan uyku şekli, yani anne ve baba arasında uyumak alışkanlığı bunun lehine ve aleyhine olanlar arasında daim bir tartışma konusu olmuştur.

Pediatri dergisinde yayınlanan son bir araştırmaya göre, ebeveynleri ile uyku uyuma alışkanlığı olan ve kendi yatak odasında tek başına uyuyan çocuklar arasında bilişsel ve davranışsal gelişim düzeyi açısından hiç bir fark olmadığından “co – sleeping”in hiç bir zararı yoktur.

New York Stony Brook Üniversitesi’nde araştırmacılar da bunu onaylamak için bir yıl boyunca çocukları ile yatmayan 944 çift arasında araştırma aparmışlar.  Ve bu çocukların uzun süreli psikolojik durumunu ve uyku alışkanlıklarını incelemişler. Bu araştırma sonucunda anne ve babası ile birlikte uyuyan çocukların davranışları ile tek başına uyuyan çocukların davranışları arasında hiç bir farkın olmadığı kanıtlanmıştır. Aynı zamanda, anne ve babası ile uyuyan çocuklarda herhangi bir yan etkinin de olmadığı ortaya çıkmıştır.

Ama bu tartışmalı uygulamanın avantajlarının neler olduğunu birlikte görelim (bunu tartışmalı adlandırmak da pek doğru olmazdı, çünkü 2006 yılında yapılmış 2 araştırmaya göre 3 ile 10 yaş arasındaki çocukların % 93-ü gecelerinin çoğunu anne ve babası ile birlikte uyuyorlardır.) : bazı çocuk doktorlarının söylediğine göre, “co – sleeping” anne ve çocuk arasındaki ilişkiye çok iyi etki eder ve emzirmeyi iyileştirir. Çocukların ebeveynlerden ayrılması stres hormonları akışını arttırır.  Londra Çocuk ruh sağlığı merkezinin direktörü Margor Sunderlandin fikrine göre, 5 yaşına kadar anne ve babası ile birlikte yatan çocukların diğer çocuklara göre, daha sakin, sağlıklı ve duygusal olarak dengeli yetişkin olma olasılığı daha yüksektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
UA-46448104-2